Zacznij od Bacha

To my, dorośli, otwieramy lub zamykamy naszym Dzieciom szansę na rozwój. To my, tworzymy współczesny świat, który sprzyja zainteresowaniu muzyką klasyczną i nie tylko.

Dlatego też, jeden raz w miesiącu, w naszym przedszkolu, odbywają się koncerty z cyklu „Zacznij od Bacha”. Są to koncerty prowadzone przez muzyków z Filharmonii Lubelskiej, naprzemiennie z warsztatami bębniarskimi.

W trakcie warsztatów Dzieci zapoznają się z instrumentami muzycznymi i ich brzmieniem, tworzą własną instrumentalizację, układy taneczne, śpiewają, a nade wszystko, dobrze się bawią.
Dobroczynny wpływ muzyki klasycznej i nie tylko, oraz korzyści płynące z jej słuchania:
– skupienie się na dźwiękach, a w związku z tym ćwiczenia koncentracji i nauka komunikowania się z otoczeniem,
– rozwój kreatywności, a związku z tym stymulowanie pracy mózgu,
– poprawa pamięci, a w związku z tym lepsze uczenie się,
– rozluźnienie mięśni, a w związku z tym normalizacja napięcia mięśniowego,
– uspokojenie i wyciszenie się, a w związku z tym lepsze funkcjonowanie na co dzień oraz rozpoznawanie emocji.

Muzyka – to nie tylko przyjemny relaks ale również bodziec do wszechstronnego rozwoju.
Posiada wyjątkowe właściwości harmonizacji pracy serca i mózgu, co daje poczucie wewnętrznej spójności i równowagi.
Na podstawie wielu badań dowiedziono, że zastosowanie muzyki pomaga leczyć zaburzenia:
– słuchu,
– dysleksji,
– zespołu zaburzeń uwagi,
– autyzmu.

Alfred Tomatis wykazał, że ucho jest organem nie tylko do słuchania, ale również:
– instrumentem równowagi,
– wyprostowanej postawy ciała,
– kontrolującym orientację przestrzenną,
– kontrolującym mowę, język i głos,
– organem, który energetyzuję korę mózgową przygotowując ją do świadomego przyjmowania bodźców z otoczenia.